
Fundacja Wspólnota WIELOPOKOLENIOWA integruje społecznie i zawodowo. Jej misją jest łączenie ludzi bez podziałów, bez względu na ich różnorodności. Organizacja na co dzień działa na terenie Zabrza, Bytomia, Rudy Śląskiej i Katowic oraz prowadzi sporo projektów międzynarodowych.

Matki w skarpetkach nie do pary działają na śląsku!
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ubieranie kolorowych skarpetek nie do pary to wyraz solidarności z osobami z zespołem Downa. Jest to też symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim te osoby się borykają. Matki dzieci w “skarpetkach nie do pary” to silne kobiety, które tworzą Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Szansa. Działają w województwie śląskim.

Śląscy Mediatorzy Rodzinni są już w akcji ponad 20 lat. Studencki Klub założony na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w 2003 roku przekształcił się w Stowarzyszenie.
Do dzisiaj promuje mediacje jako skuteczną formę pozasądowego rozwiązywania sporów.

Nie od dziś wiadomo, że sporo jest prawdy w powiedzeniu: “muzyka łagodzi obyczaje” a jej działanie lecznicze potwierdzają międzynarodowe badania m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Chóralnego. Śląski Związek Chórów i Orkiestr od 2020 roku dzięki współpracy z Fundacją Chórtownia organizuje „Międzynarodową Kampanię Muzyka-Wsparcie osób w depresji”.

Tłem powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Konvalia są tragiczne wydarzenia na Ukrainie, które zmusiły wiele kobiet do opuszczenia swojego kraju i odnalezienia się w nowej dla nich rzeczywistości. Kobiety Konvali zmieniają świat na lepsze poprzez organizowanie warsztatów, zajęć polsko-ukraińskich, dla kobiet, dzieci i młodzieży obu narodowości. Działania prowadzą w Katowicach.

Jest takie miejsce w Małopolsce, które “rozgrzewa” nawet zimą a pobyt tam niesie nadzieję osobom potrzebującym na lepszą przyszłość. Fundacja ILIOS (po grecku słońce) prężnie działa w Uściu Gorlickim. Prowadzą m.in. Zakład Aktywności Zawodowej i restaurację Klimkowskie Smaki, w której pracują osoby niepełnosprawne.

Zwykli bohaterowie, to nie tylko Ci którzy pomagają innym. To są też Ci którzy w trudnych momentach swojego życia odważą się prosić o pomoc i znajdują w sobie siłę, żeby zawalczyć o swoje lepsze życie.

Dla Stowarzyszenia PERSONA nie ma tematów tabu. To organizacja, która od 2000 roku walczy ze szkodliwymi stereotypami istniejącymi w społeczeństwie na temat osób chorujących psychiczne. Od niedawna Stowarzyszenie prowadzi też Klub Integracji Społecznej.

Jest takie dobre miejsce na mapie Katowic, które łamie stereotypy, nadaje sens codzienności osobom, które go utraciły a społeczeństwu pokazuje, że wszystko jest możliwe. „Ad vitam dignam” to po łacinie znaczy „ku życiu godziwemu” i jest naczelną ideą Stowarzyszenia.