Dla Stowarzyszenia PERSONA nie ma tematów tabu. To organizacja, która od 2000 roku walczy ze szkodliwymi stereotypami istniejącymi w społeczeństwie na temat osób chorujących psychiczne. W Raciborzu przy ul. Karola Miarki 7/1 mieści się siedziba Stowarzyszenia. Od niedawna Stowarzyszenie prowadzi też Klub Integracji Społecznej.
Wizyta w PERSONIE na długo pozostawia wrażenie domowej atmosfery, życzliwości, zza ściany dochodzą śmiechy seniorów czerpiących radość ze wspólnych spotkań.
Główne działania Stowarzyszenia to: prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, realizacja projektu Klubu Integracji Społecznej, organizowanie spotkań dla seniorów, działania dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz od czasu wojny na Ukrainie – pomoc uchodźcom.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK)
OIK jest prowadzony przez Stowarzyszenie PERSONA od 2007 roku, na podstawie porozumień
z Powiatem Raciborskim. Psychologiczna interwencja kryzysowa skierowana jest do osób dotkniętych kryzysem psychologicznym o różnym podłożu i nasileniu.
W ramach zadania oferowane jest w szczególności poradnictwo:
- psychologiczne
- pedagogiczne
- prawne
Ponadto do zadań OIK należy też: krótkoterminowa psychoterapia indywidualna, małżeńska (partnerska) oraz rodzinna.
Działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi
Jest to misja i jeden z głównych celów statutowych organizacji, która od prawie 25 lat zajmuje się osobami najbardziej poszkodowanymi przez chorobę tj. cierpiącymi na schizofrenię i organizuje dla nich warsztaty kompetencji społecznych, treningi pamięci, budżetowe, zarządzania czasem, edukację lękową, a także spotkania klubowe. Istotą działań w tym obszarze jest stworzenie warunków do życia w społeczności , rozwijania pasji i zainteresowań oraz aktywne formy spędzania czasu.
Działania dla uchodźców
Organizacja wychodzi naprzeciw obecnym problemom na świecie. Wolontariuszki seniorki
z PERSONY opiekowały się dziećmi uchodźców z Ukrainy. Wsparcie dla uchodźców było istotnym działaniem stowarzyszenia w 2022 roku. Racibórz oferował im schronienie m.in. w przystosowanej do tego celu Hali Rafako, klasztorze, Akademiku. Uchodźcy, którzy trafili do tych miejsc zostali objęci wsparciem członków Persony.
Klub Integracji Społecznej (KIS)
Stowarzyszenie Persona stawia na ciągły rozwój. W odpowiedzi na potrzeby grupy docelowej powstał Klub Integracji Społecznej współfinansowany z Funduszu Europejskiego dla Śląskiego 2021 – 2027.
Ubiegłoroczna edycja KIS zakończyła się pełnym sukcesem. Jedna z uczestniczek tak
w wspomina swoją drogę w projekcie:
-“Jestem byłą uczestniczką Klubu Integracji Społecznej. Trafiłam tutaj, gdyż bezskutecznie próbowałam znaleźć pracę. Dzięki organizowanym przez Stowarzyszenie kursom podniosłam swoje kompetencje. Z pomocą zespołu PERSONY udało się znaleźć taką pracę, w której jestem do dzisiaj. Persona to bardzo dobre Stowarzyszenie a moim zdaniem wręcz najlepsze w okolicy. Realnie niosą pomoc w trudnej sytuacji” – mówi pani Aneta, lat 44
Obecny projekt Klubu Integracji Społecznej jest realizowany w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu. Okres realizacji projektu od dnia 02.09.2024 roku do dnia 31.08.2026 roku.
Projekt jest skierowany do mieszkańców powiatu raciborskiego, którzy z różnych względów mieszczą się w tzw. grupie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dodatkowo wsparcie mogą uzyskać osoby wymagające ochrony czasowej w Polsce w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Informacji szczegółowych udziela Stowarzyszenie PERSONA.
Rys historyczny
Stowarzyszenie Persona na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego zostało powołane we wrześniu 2000 roku. Od 2005 roku jest organizacją pożytku publicznego. Działa w obszarze zdrowia, pomocy społecznej i edukacji. Zasięg statutowej działalności obejmuje cały kraj. Siedzibą Stowarzyszenia jest piastowskie miasto Racibórz, a głównym terenem działalności Ziemia Raciborska.
Założycielami i członkami są m.in.: lekarze psychiatrzy, psychologowie, pedagodzy, prawnicy, pracownicy pomocy społecznej, rodzice dzieci dotkniętych chorobą psychiczną.
Zarząd Persony reprezentuje Pani Prezes Halina Rycerz-Kuliga. W skład zarządu wchodzą: członkowie zarządu: Joanna Grzeszek oraz Grażyna Kotlarz. Funkcję sekretarza pełni Joanna Kuliga- Leszczyńska. Natomiast funkcję skarbnika wykonuje Sandra Duda.
OPIS PROBLEMU
Zespół Stowarzyszenia jednogłośnie uważa, że powszechnie istniejące stereotypy są krzywdzące dla osób chorujących psychicznie.
Według Stowarzyszenia trzeba wprowadzić udogodnienia dla pracodawców, którzy mają zatrudniać osoby chorujące psychicznie. Na chwilę obecną jest spora trudność, żeby w ogóle takich pracodawców znaleźć.
– Zlikwidowali Zakłady Pracy Chronionej. W naszym powiecie nie ma żadnego. Wskaźnik zatrudnienia w projektach jest zbyt wysoki w stosunku do braku udogodnień dla tego co zatrudnia – mówi Pani prezes Stowarzyszenia Halina Rycerz-Kuliga
– Istnieją krzywdzące są stereotypy i wrzucanie osób z problemami psychicznymi do jednego worka. Natomiast rozróżniamy m.in:
a) osoby z chorobami takimi jak schizofrenia
b) osoby po kryzysie psychicznym np. depresja spowodowana jakimś nagłym wydarzeniem
c) osoby z niepełnosprawnością intelektualną – dodaje Pani Halina
Zespół wskazuje na to, że powinien istnieć dokument tj. wytyczne postępowania z takim pracownikami.Osoby, które wyszły z kryzysu psychicznego najczęściej dobrze sobie radzą w pracy zawodowej. Natomiast osoby chorujące psychicznie – zazwyczaj wymagają asystenta pracy, na którego powinno być dofinansowanie.
Nagroda
Stowarzyszenie PERSONA na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego 30 października 2024 roku otrzymało nagrodę specjalną dla podmiotu ekonomii społecznej pn. „Lider śląskiego rynku pracy”. Nagroda została przyznana w uznaniu za zaangażowanie i rzetelną współpracę z Powiatowymi Urzędami Pracy Województwa Śląskiego.
Potrzebujesz pomocy? Jesteś w kryzysie psychicznym?
Sprawdź jakie wsparcie Ci przysługuje i Skontaktuj się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej:
Stałe dyżury w OIK
poniedziałek – piątek
od 16.00-19.00
tel: (32) 414 96 90
Poza stałymi dyżurami kontakt: 722 304 453 (całodobowy – interwencyjny)
lub 603 300 904 | 695 933 584, e-mail: personaraciborz@gmail.com
Chcesz wiedzieć więcej na temat projektów?
Zadzwoń!
Akademia NGO
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl