Dzisiaj otwieramy kolejną turę naboru dla organizacji pozarządowych, które chcą wziąć udział w projekcie Akademia NGO. Projekt jest skierowany dla organizacji pozarządowych z 6 województw zajmujących się integracją i reintegracją społeczną i zawodową. Głównym celem projektu jest rozwój potencjału organizacji do udziału w procesie stanowienia prawa oraz wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych. Brzmi czasochłonne? Dowiedz się, jak znaleźć czas na udział w projekcie i na rozwijanie Twojej organizacji pozarządowej.
Idea projektu
Efektem projektu ma być udział w procesie stanowienia prawa. Stowarzyszenie MOST, które od lat zajmuje się integracją i reintegracją społeczną i zawodową, wie, że osoby pracujące w tzw. „pomocówce” i usługach społecznych rzadko mają czas na działania ważne, ale niepilne. Ważne, bo udział w budowaniu prawa i zmianach systemowych jest ważny. A niepilne, bo osoby potrzebujące w tych organizacjach zawsze będą „na pierwszym miejscu”.
Dlatego konstrukcja tego projektu jest inna. Założyliśmy, że „uwalniając czas” w organizacjach osoby i organizacje objęte wsparciem przeznaczą ten „uwolniony czas” na udział w procesie stanowienia prawa. Dodatkowo w projekcie będzie uczestniczył ekspert z zakresu konsultacji społecznych i prawnik, którzy pomogą organizacjom pozarządowym na spisanie ich krytycznych uwag do systemu integracji i reintegracji społecznej i zawodowej. W kolejnym kroku te uwagi w formie ekspertyz prawnych zostaną przekazane do władzy ustawodawczej.
Ile czasu poświęcisz na udział w projekcie?
Jeżeli myślisz, że projekt pochłonie ogrom Twojego czasu, to nic bardziej mylnego. Jesteśmy po to „żeby Ci oferować czas wolny”. W jaki sposób? Wprowadzone procedury z naszą pomocą, szkolenia „szyte na miarę” sprawią, że w efekcie będziesz miał więcej czasu dla siebie i swojej organizacji.
Najczęstsze problemy, które zgłaszały do nas organizacje to:
- brak jasnej wizji rozwoju, co powoduje wnioskowanie do wielu różnych projektów na małe kwoty.
W efekcie ludzie w organizacjach zajmują się czasochłonnymi rozliczeniami mikrograntów, a nie działaniami naprawdę ważnymi. - niejasne zasady komunikacji w zespołach i niewystarczająca informacja o tym,. czym się zajmują poszczególne osoby,
- brak procedur ułatwiających pracę osób w organizacjach. Mówię tu np. o procedurze zamówień publicznych lub wdrażaniu nowych osób. W efekcie każda nowa osoba robi to po swojemu, ale zanim to zrobi poświęca czas na myślenie o tym, jak to zrobić. Dobre procedury ułatwiają życie i przyspieszają działania,
- brak podziału zadań między osobami.
Jak wygląda praca w projekcie?
Biorąc powyższe ograniczenia projekt składa się z kilku etapów:
ETAP I
- Zgłoszenia organizacji do udziału wraz z 5 osobami współpracującymi. Opis procesu rekrutacji znajduje się w tym miejscu.
- Kwalifikacji organizacji do udziału (mail) i spotkania 1-2 osób z organizacji ze specjalistą ds. konsultacji społecznych, który zbiera uwagi tych osób do aktualnie obowiązującego prawa w zakresie integracji i reintegracji społecznej i zawodowej. Następnie specjalista opracowuje treści i, jeżeli jest taka konieczność, autoryzuje je przed publikacją w organizacji.
- Realizacji 24 godzin szkoleń ogólnych w organizacji (3 – 6 dni szkoleniowych), w których uczestniczy min. 5 osób z organizacji. Podczas szkoleń są diagnozowane główne bariery rozwojowe i wyznaczane cele strategiczne dla organizacji. Na podstawie wyników szkoleń mentor ze Stowarzyszenia MOST opracowuje: propozycję strategii rozwoju organizacji, zakres pakietu rozwojowego dla NGO, propozycję opracowanych procedur oraz plan szkoleń w organizacji.
ETAP II
- Spotkania mentora w organizacji z 1 – 5 osób z organizacji i omówienie propozycji dokumentów. Po akceptacji planów i propozycji strategii jest wydatkowany pakiet rozwojowy i są kupowane szkolenia specjalistyczne dla organizacji.
- Spotkania doradcy ds. procedur z 1 – 5 osób z organizacji. Na spotkaniach są omawiane propozycje procedur, które doradca opracuje dla organizacji. Jeżeli np. opracowujemy procedurę komunikacji to doradca musi się spotkać z osobą decyzyjną ws. komunikacji. W spotkaniu mogą, ale nie muszą uczestniczyć dodatkowe osoby. Zakładamy, że doradca spotka się z organizacją minimum 2-krotnie.
ETAP III
- Realizacji 24 godzin szkoleń specjalistycznych dla 5 osób z organizacji w miejscu i czasie ustalonym przez organizację. Mogą to być np. szkolenia z prawa pracy lub np. z komunikacji.
- Udziału 1 – 4 osób z organizacji w wyjeździe wszystkich osób uczestniczących w projekcie z 30 organizacji.
Dodatkowe informacje
Podoba Ci się zakres projektu? Zapisz się, już dzisiaj za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz lub zadzwoń: agnieszka @ mostkatowice.pl lub 730 007 267