Konsultacje społeczne są wyzwaniem zarówno dla samorządów, jak i organizacji pozarządowych. Jeżeli jesteś organizatorem konsultacji lub chcesz wiedzieć, jak możesz wpłynąć na samorząd, aby lepiej prowadził konsultacje w Twojej gminie, to to szkolenie jest dla Ciebie.
Szkolenie poprowadzi praktyk, który zarówno wspiera samorządy w organizacji konsultacji, jak i w ramach działalności monitoringowej, sprawdza, czy konsultacje są prowadzone zgodnie z prawem.
Na szkoleniu dowiesz się, jak możesz zmienić rzeczywistość wokół siebie dzięki konsultacjom społecznym.
Program:
- Podstawy prawne prowadzenia konsultacji społecznych.
- 7 zasad prowadzenia konsultacji społecznych.
- Dlaczego czasami na etapie konsultacji jest już za późno.
- Wpływ konsultacji społecznych na zagospodarowanie terenu.
- Inne formy wywierania wpływu na samorząd: pisma, petycje, wnioski, rady, itp.
- Czym zajmują się ciała dialogu obywatelskiego.
- Gdzie szukać pomocy w walce o prawa mieszkańców?
Kiedy:
dwa kwietniowe poniedziałki i wtorki: 12, 13, 19, 20 kwietnia 2021 r., w godzinach: 17.00 – 20.00.
Całe szkolenie liczy 16h dydaktycznych.
Gdzie:
Online.
Uwaga – wymagana rejestracja. Obowiązuje limit miejsc. Nagrań ze szkoleń nie udostępniamy.
Szkolenie poprowadzi dla was:
Grzegorz Wójkowski – absolwent socjologii UŚ, Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Szkoły Trenerów STOP i Programu Liderzy PAWF Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności; prezes zarządu Bona Fides; członek Rady Programowej Instytutu Socjologii UŚ; współtwórca wielu narzędzi do prowadzenia monitoringu (m.in. BIP w JST, BIP sądów i prokuratur, prowadzenia konsultacji społecznych, udostępniania informacji publicznej na wniosek, realizacji polityki senioralnej w miastach czy realizacji budżetów obywatelskich); realizator licznych monitoringów (tematyka jak wyżej); trener (m.in. z zakresu prawa do informacji publicznej, prowadzenia monitoringów, prowadzenia działań rzeczniczych, prowadzenia konsultacji społecznych); realizator licznych procesów konsultacji społecznych i ewaluacji m.in. w Katowicach, Krakowie, Bytomiu czy Piekarach Śląskich; doradza ponad 50 inicjatywom lokalnym z terenu całej Polski (w ramach akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego).
Rejestracja na spotkanie jest prowadzona za pomocą następującego linka: FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO dla nowych uczestników i uczestniczek projektu. Osoby, już uczestniczące w projekcie dostaną prywatnego linka z zaproszeniem na webinarium.
Po otrzymaniu zgłoszenia uczestnik musi wypełnić pełny komplet formularzy zgłoszeniowych (online) spełniający wymogi unijne, a potem otrzyma link dostępu do wydarzenia wraz z hasłem do webinarium.
Zasady udziału: Projekt „Z prawem na TY!” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej dlatego każda osoba musi wypełnić formularze zgłoszeniowe do udziału w projekcie i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dodatkowo każdy uczestnik projektu musi reprezentować organizację pozarządową, co musi zostać potwierdzone wypełnionym drukiem zgłoszenia organizacji pozarządowej do udziału w projekcie. Wypełnione dokumenty należy oddać w biurze projektu lub podczas 1 wydarzenia edukacyjnego, w którym weźmie się udział.
Zgodnie z zapisami projektu i jego regulaminem organizacja pozarządowa to stowarzyszenie, fundacja, spółdzielnia socjalna, kościelna osoba prawna, spółka z o.o. non-profit, klub sportowy. Jeżeli reprezentowany podmiot ma inną formę prawną prosimy o kontakt z biurem projektu pod numerem tel.: 536 117 187 – wspólnie ustalimy, czy taka organizacja może otrzymać wsparcie w ramach proponowanego programu.
W razie pytań lub wątpliwości również prosimy o kontakt z biurem projektu pod numerem tel.: 536 117 187 lub e-mail: prawo [@] mostkatowice.pl
Do pobrania: