5 sposobów na świetne wystąpienie publiczne: Pewność siebie!

Kobieta z tubą

Wystąpienia publiczne to coś, co robimy wszyscy. Nie musisz być coachem, politykiem czy aktorem żeby zostać postawionym w sytuacji, w której musisz coś przedstawić grupie osób. Wystąpienia publiczne to nie tylko wielkie konferencje na scenie, ze światłami, kamerami i biletowanymi miejscami na widowni. Tak naprawdę codziennie zdarzają się sytuacje, które moglibyśmy nazwać wystąpieniami publicznymi i które, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, możemy wykorzystać lepiej lub gorzej. Spotkanie zespołu w pracy, przyjęcie dla przyjaciół i rodziny a nawet wizyta w sklepie to sytuacje, gdzie mogą wam się przydać wskazówki dla wystąpień publicznych. Dlatego od dzisiaj zapraszamy was do naszego cyklu pięciu artykułów, dzięki którym nie będziecie się mogli doczekać kolejnej okazji, żeby wystąpić przed publicznością, a odbiorcy będą was słuchać z zapartym tchem.

Pewność siebie

Pewność siebie to podstawa. Nawet bardzo dobrze napisane i wartościowe wystąpienie może być całkowitą klapą, jeśli zabraknie tego jednego elementu. Podobnie nie raz już osoba, która nie miała kompletnie nic do powiedzenia oczarowała publiczność swoją pewnością siebie (puśćcie sobie nagranie dowolnego z popularnych, internetowych couchów). Będą pewnie sytuacje, kiedy zostaniecie zmuszeni żeby prezentować temat w którym nie czujecie się pewnie, nie interesuje was, nie macie dość wiedzy albo zabrakło wam czasu, żeby się przygotować. Nawet z takiego wystąpienia można zrobić sukces, pod warunkiem że wyjdziecie na scenę pewni siebie i będziecie opowiadać bez zawahania, tak, jakbyście byli największymi ekspertami w danej dziedzinie.

Gdy jesteś nieśmiały/nieśmiała

Oczywiście niektórym przyjdzie to łatwiej, są przebojowi i nie muszą się starać, żeby być pewni siebie. Nawet jednak jak jesteście nieśmiali i nie lubicie wystąpień publicznych, nie zniechęcajcie się. Pewność siebie to umiejętność, którą można wyćwiczyć. Możecie ją ubierać na siebie jak płaszcz, gdy tylko wychodzicie przed szereg i ściągać ten niewygodny strój gdy tylko wykonacie swoje zadanie. 90% pracy odbywa się tutaj w waszej głowie. Spróbujcie przed spotkaniem wyobrazić sobie wasze wystąpienie ze wszystkimi elementami: widownią, miejscem i waszym błyskotliwym i czarującym wystąpieniem. Wyobraźcie sobie jak wszystko się wspaniale układa i delektujcie się swoim (na razie tylko wyobrażonym) sukcesem. Niech to poczucie udanego wystąpienia zamieszka w was jeszcze zanim się wydarzy. Zdarzyło się wam kiedykolwiek bać się bardzo czegoś, wyobrażać sobie najgorsze scenariusze i potem faktycznie zaliczyć wpadkę? Teraz sobie wyobraźcie, co może się zdarzyć jak będziecie się ekscytować na coś i wyobrazicie sobie najlepsze scenariusze. Będzie dobrze.

Czy wiesz, że Twoja postawa, gesty, grymasy mają wpływ na to jak się czujesz? Kiedy jest Ci smutno, masz smutną minę, ale kiedy świadomie będziesz się dłuższą chwilę uśmiechał, automatycznie zacznie poprawiać Ci się humor. Brzmi niesamowicie, ale działa. Podobnie możesz za pomocą gestów sterować swoją pewnością siebie. Spróbuj przez chwilę chodzić zdecydowanie, z pewnym siebie uśmiechem, z założonymi z tyłu rękami (ten gest sprawia wrażenie, że jesteś wyższy) i myśleć o tym, że wszystko się uda. Gwarantuję, że zauważysz różnicę.

Błędy? Pewnie!

Boisz się, że popełnisz jakiś błąd w trakcie wystąpienia? Pomogę Ci i rozwieje Twoje wątpliwości: na pewno popełnisz błąd. Ale nie martw się tym! Na 80% procent nikt nie zauważy Twojej pomyłki, a jeśli będziesz dodatkowo pewny siebie, to prawdopodobieństwo że wszyscy będą przekonani o Twoim fantastycznym wystąpieniu pomimo licznych błędów wzrasta do 99%. Błędów nie unikniesz, ale nie chodzi o perfekcję, chodzi o dobre wrażenie. Popełniłeś błąd, którego nie da się ukryć i każdy go na pewno zauważy? Nie wstydź się tego, wszyscy popełniamy błędy. Przyznaj się do błędu, zażartuj: perfekcyjne są tylko roboty a nikt nie lubi ludzi-robotów. O błędach i trudnościach opowiadaj tak, jakby to było coś oczywistego i całkowicie normalnego. Gdy swobodnie opowiesz o swoich problemach, możesz tylko zyskać a na pewno nie stracisz.

Kolejny sposób na świetne wystąpienie publiczne już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content