Społeczniku, czy wiesz jak zrobić dobre zdjęcie Twoim telefonem?

dobre zdjęcie robione telefonem na plaży

Bez dobrego zdjęcia nie ma dobrego i skutecznego przekazu w mediach społecznościowych, które napędzają Twoją działalność społeczną. Kiedyś wykonanie dobrego zdjęcia wymagało posiadania drogiego sprzętu. Dzisiaj zrobisz świetne zdjęcie za pomocą telefonu komórkowego. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujesz kilka prostych zasad.

Nie każda komórka zrobi dobre zdjęcie i nie każda „wszystko może” 

Nie będziemy polecać Ci wybranych modeli telefonów komórkowych, gdyż te zmieniają się co sezon. Jeżeli będziesz kupował telefon i jednym z kryteriów będzie to, aby robił dobre zdjęcia weź pod uwagę następujące czynniki:

  1. Nie tylko ilość megapikseli ma znaczenie. Wyścig producentów sprzętu na „ilość megapikseli” jest dla mnie niezrozumiały. Ilość pikseli ma wpływ na wielkość zdjęcia oraz na rozmiar do jakiego możemy je powiększyć tak, aby zachować wysoką jakość. Na rynku jest już sporo telefonów, które są w stanie zrobić dobre zdjęcie. Większość je tworzy co najmniej w rozmiarze Full HD (1980 x 1080 pikseli). Ten rozmiar jest wystarczający do tworzenia i wyświetlania dobrych materiałów cyfrowych.
  2. Sprawdź jak dobra jest kamera do selfie. Social media lubią materiały, na których są ludzie. Podczas akcji społecznych często będziesz wykorzystywał przedni aparat w telefonie do robienia zdjęć. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie ile megapikseli ten przedni aparat ma. Bo o ile aparat tylni może mieć ich zawrotną ilość, to przedni już niekoniecznie.
  3. Wielkość pamięci w Twoim telefonie. Pamiętaj, że im więcej pikseli ma Twój telefon, tym więcej miejsca będziesz potrzebował na przechowywanie plików. Dlatego 64GB pojemności jest niezbędnym minimum, a dobrze by było gdyby Twój telefon mógł też pracować z kartami pamięci o dużej wielkości.
  4. Spora ilość trybów filmowych i fotograficznych jest dobrym dodatkiem. Dzięki niemu w trybie portret rysy Twojej twarzy zostaną wygładzone, a w trybie HDR zrobisz zdjęcie przy dużych kontrastach. Pamiętaj, że podobne funkcje mają różne darmowe aplikacje. Niektóre komórki mają możliwość samodzielnego ustawiania parametrów oraz robienia zdjęć w tzw. formacie raw (format nieskompresowany).

Jeżeli po przeczytaniu powyższej listy masz wrażenie, że to musi „dużo kosztować” to nie martw się. Telefony spełniające powyższe kryteria można już kupić w kwocie do 1000 zł. Pamiętaj również, że nie sama specyfikacja komórki robi dobre zdjęcia. Miałam kiedyś telefon o bardzo słabych parametrach, który robił klimatyczne zdjęcia. Po jego wymianie na lepszy model myślałam, że zdjęcia automatycznie będą lepsze. Niestety tak się nie stało. Dlatego przed zakupem warto poszukać na Youtube lub w serwisie optyczne.pl testów wybranych modeli i zapoznać się z opiniami użytkowników.

Dodatkowe akcesoria

Wykorzystując telefon lub jakikolwiek inny sprzęt do kręcenia materiałów wideo lub robienia zdjęć mogą Ci się przydać:

Selfie stick

Czyli wysuwana tyczka do robienia zdjęć. Jest on szczególnie przydatny, gdy chcesz przednią kamerą uchwycić siebie lub większą grupę osób. Dzięki selfie stickowi będziesz miał szersze pole widzenia i będziesz mógł nakręcić Was lekko z góry, co sprawi, że będziecie lepiej wyglądać na zdjęciu.

Dobry selfie stick powinien się łączyć bezprzewodowo z Twoim telefonem, mieć regulowany kąt widzenia. Jeżeli Twój selfie stick będzie miał na dole 3 nóżki to będziesz go również mógł wykorzystać jako statyw nabiurkowy.

I najważniejsze – przed zakupem sticka sprawdź, czy Twój telefon mieści się w uchwycie na telefon. Wraz z postępującym zwiększaniem się komórek nie jest to wcale takie oczywiste.

Statyw lub gimbal

Nie kupuj ich, jeżeli będziesz robić zdjęcia w jasnych miejscach i nie będziesz kręcić filmów. Ale jeżeli wiesz, że chcesz kręcić np. występy w ciemnych salach lub w ruchu, to powinieneś mieć co najmniej statyw. W zależności od tego, co będziesz fotografować lub filmować dobierz wysokość statywu i upewnij się, że ma on uchwyt na telefon. Wystarczający do utrzymania telefonu statyw nie musi być drogi. Powinieneś zmieścić się w budżecie do 100 zł.

Gimbal, czyli automatyczny stabilizator obrazu to koszt od ok. 250 zł. Jest on konieczny tylko wtedy, kiedy chcesz kręcić ujęcia w ruchu – idąc lub jadąc.

Ważne i ciekawe dodatki

Jeżeli dysponujesz nadmiarem gotówki możesz też wyposażyć swoje mobilne studio w małą lampę i blendę, które przydadzą się do doświetlania twarzy. A jeżeli skupiasz się na filmowaniu to zadbaj o zewnętrzny mikrofon (mogą to być słuchawki z mikrofonem dołączane do każdego telefonu). Pamiętaj też o powerbanku, który zasili Twoje studio po wielu godzinach pracy 🙂

Dobre zdjęcie to…

Jeżeli masz już telefon, który robi zdjęcia, to musisz zadbać o to, aby były one ciekawe. Nie ma nic gorszego niż galeria 100 słabych zdjęć, które zostaną opublikowane na FB Twojej organizacji. Obejrzą je sami zainteresowani, którzy będą chcieli się na nich znaleźć. Dobrze prowadzone profile na FB charakteryzują się wysoką jakością prezentowanych materiałów foto-wideo.

Podejrzyj, jakie zdjęcia znajdują się na FB Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, Fundacja ING Dzieciom, Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” lub Katolicka Fundacja Dzieciom w Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach. Sporo z tych zdjęć jest robionych „tu i teraz” za pomocą tego, co jest pod ręką i jest to najczęściej telefon komórkowy!

Aby Twoje zdjęcia były dobre powinieneś pamiętać o kilku zasadach:

1. Zadbaj o właściwą stabilizację

Możesz to zrobić na co najmniej kilka sposobów. Najprostszym z nich jest pewne uchwycenie telefonu w dwie ręce, odczekanie na właściwy moment i naciśnięcie spustu migawki. Poczekaj aż telefon zrobi zdjęcie i je zapisze. Dzięki temu nie będzie ono poruszone. Jeżeli filmujesz – nie machaj telefonem, ale statecznie i powoli zmieniaj ujęcia.

Kolejnym sposobem na dobrą stabilizację jest zastosowanie akcesoriów pomocniczych – statywów lub gimbali.

2. Podstawa to oświetlenie

Ustaw modela lub modelkę w taki sposób, aby jego twarz była dobrze oświetlona, ale nie prześwietlona. Nie ma nic gorszego niż ustawienie modela w pełnym słońcu, gdy on mruży oczy i próbuje nie krzywić się. Jeżeli fotografujesz akcje w pełnym słońcu to skorzystaj z cienia lub zacień czymś postać – może to być blenda lub kawałek papieru/ roll upa. Gdy na ludzi nie pada bezpośrednie światło – prościej jest im utrzymać neutralny i przyjemny wyraz twarzy.

Nie przesadź też w drugą stronę. Jeżeli ustawisz postać w bardzo ciemnym miejscu, jakość zdjęcia robionego komórką może gwałtownie się pogorszyć.

W bardzo ciemnych miejscach możesz też chcieć skorzystać z lampy błyskowej w Twoim telefonie. Możesz to zrobić, ale lepiej jest wykorzystać zewnętrzne źródło światła. Ludzie, którym lampa błyskowa oświetli twarz z małej odległości nie wyglądają dobrze. Ich nosy i czoła są blade i błyszczące. W takiej sytuacji popróbuj robić zdjęcia z lampą, ale zrób też kilka bez niej np. obok zewnętrznej lampy lub okna w ciemnym pomieszczeniu.

3. Pobaw się kompozycją

W fotografii jest kilka „złotych zasad kompozycji”. Do tych najbardziej znanych zaliczamy złoty podział i trójpodział. Na zdjęciu umieszczamy dwie pionowe i dwie poziome linie w równych odstępach, a najważniejsze elementy zdjęcia powinny się znajdować na przecięciu tych linii.

Inna zasada mówi o tym, że możesz wykorzystać linie wiodące – np. linię horyzontu lub linię skośną kierującą wzrok widza w konkretne miejsce. Rodzajem zabawy z liniami jest też np. zrobienie zdjęcia w ramie liści, okna, dłoni, itp. oraz linia horyzontu. Co do zasady horyzont powinien być prosty, ale jeżeli chcesz pokazać dynamikę ujęcia to możesz też go celowo przekrzywić.

Kolejnym ciekawym zabiegiem kompozycyjnym jest zrobienia zdjęcia z różnych perspektyw i kątów widzenia. Są 3 główne perspektywy: żabia (z dołu), normalna i z lotu ptaka. Czasami coś, co wygląda nudno z poziomu Twoich oczu nabiera dodatkowych walorów estetycznych uchwycone z nad ziemi lub z bardzo wysoka. Optyka telefonu komórkowego daje też ciekawe efekty, gdy stajesz na wprost fotografowanego obiektu i robisz zdjęcia „na płasko”. Wtedy wszystko na tym zdjęciu „skleja się wizualnie”.

Wybór kompozycji zależy od tego, co chcesz pokazać. Jeżeli chcesz pokazać małego chłopca, jako giganta – sfotografuj go od dołu. Jeżeli chcesz oddać spokój – zadbaj o linie i ewentualnie symetrię. Zadbaj też o wypełnienie kadru i usunięcie z niego rzeczy zbędnych – np. dużej ilości pustego nieba lub zbędnych śmieci za postacią.

Gdy dobre zdjęcie wymaga korekty

Szczególnie na początku, gdy jeszcze nie będziesz umiał wykorzystać wszystkich wbudowanych zalet aparatu w Twoim telefonie, będziesz potrzebował aplikacji do szybkiej korekty zdjęcia. Do moich ulubionych, sprawdzonych i darmowych rozwiązań należą:

  1. Filtry Instagrama, które możesz wykorzystać przed publikacją zdjęcia w tej aplikacji. Stosowanie filtrów ma jeszcze jedną zaletę – możesz wybrać 2-3 ulubione, z których będziesz korzystać, co pomoże Ci zachować spójność wizualną twojego profilu.
  2. Snapseed lub darmowy Adobe Lightroom mobile która mają tyle funkcji, że nie sposób z nich wszystkich korzystać. Używając tych aplikacji możesz przygotować zdjęcia do wykorzystania w mediach społecznościowych, na www i w każdym innym miejscu. Pamiętaj, że „mniej znaczy więcej” i nie przesadź z edycją i ulepszaniem zdjęć. Nie chcesz przecież, aby seniorki – uczestniczki Twojego projektu, miały skórę gładką, jak niemowlak!
  3. Canva, która jest niezbędna, gdy na zdjęciu chcesz umieścić dodatkowe napisy lub grafiki. Organizacje pozarządowe mogą korzystać z Canva PRO for non-profit, co stwarza praktycznie nieograniczone możliwości używania różnych ciekawych szablonów w Twoich kanałach komunikacji.

Dowiedz się, jak pozyskać i korzystać z Canva PRO dla NGO! Eksperymentuj i twórz niesamowite relacje z Twoich działań społecznych!

Skip to content